LV RU EN
facebook Google+ twitter
Iepazīsties!

Rokturu konstrukcija profilrāmju (šaurprofila) durvīm

Savainošanās risks
Tā kā profilrāmju durvīs slēdzenes un durvju roktura montāžai atvēlētā vieta ir visai neliela, pastāv iespēja, ka, verot durvis virzienā prom no sevis, roka var nonākt kontaktā ar durvju kārbu un tikt savainota (att.1).
Otra problēma ierobežotās vietas dēļ ir zināmas grūtības rokturu un uzliku montāžā. Profilrāmju iekaļamajām slēdzenēm attālums no priešplāksnes līdz roktura ass centram ir neliels (25, 30, 35 mm) un caurejošais skrūvējums praktiski nav iespējams. Durvju rokturi, uzlikas, rozetes, rokturpogas un lielrokturi šī iemesla dēļ parasti tiek stiprināti vienpusēji uz rāmja profila.

Filozofa Ludviga Vitgenšteina ģeniālā ideja
Austriešu filozofs un inženieris Ludvigs Vitgenšteins (Ludwig Wittgenstein) pagājušā gadsimta 20.-os gados, savu filozofisko domu starplaikā, palīdzēja savai māsai radīt Vitgenšteinu pils interjeru. Šajā procesā viņš saskārās ar ļoti šauriem tērauda durvju profiliem. Lai pie šiem šaurajiem profiliem varētu stabili piestiprināt rokturus un vienlaicīgi izvairītites no rokas savainošanas riska, Ludvigs Vitgenšteins pēc savām skicēm lika izgatavot speciālu izliektu rokturi bez ass, kurš durvju pretējā pusē tika savienots ar parastu roktura ass daļu. Ar šo ģeniālo roktura izliektās bezass daļas un standarta ass daļas kombināciju filozofs bija atradis veiksmīgu risinājumu savainošanās un montāžas problēmām (att.2).
FSB iesaka atkal celt godā Vitgenšteina risinājumu, tikai izliekto rokturi veidot kā ass daļu, bet neizliekto - kā bezass daļu, tādējādi garantējot stabilāku un izturīgāku konstrukciju (att.3 un 5).    
Papētot rokturu tehnikas risinājumus, kas profilrāmju durvīm tikuši piedāvāti citās līdzīgi problēmātiskās situācijās, gribas vien neticīgi pakratīt galvu. Divas izliektās, grozāmās bezass rokturu pusītes tika pieskrūvētas profilam un savienotas ar brīvu, nefiksētu asi (att.4).

Alternatīva
Kā alternatīvu izliektajiem profilrāmju durvju rokturiem FSB piedāvā jaunu rokturu tehniku, kurā pats rokturis ir stiprināts blakus roktura ass centram.
Roktura ass dubultais gultņu stiprinājums starp pamatplāksni un korpusu minimizē iespējamās ass tolerances. Izvēlētā dizaina rokturis tiek uzmontēts uz šarnīrveida sviras blakus rozetei (att.5).
 
Ar šo pielāgojamo alternatīvu FSB var piedāvāt pasūtītājiem un arhitektiem jebkura dizaina rokturi adaptētā profilrāmju konstrukcijā, tādējādi atrisinot galveno prasību aprīkot visas durvis, neatkarīgi no to specifikas, ar viena dizaina rokturiem. Piedāvātajā risinājumā (att.5) nav paredzēts izmantot divu adaptēto rokturu savienojumu.
 
Stiprinājumi
Lai nodrošinātu konstrukcijas stabilitāti, FSB iesaka profilrāmju garnitūru montāžā izmantot vītņkniedes (galviņas Ø11 mm) un pret izļodzīšanos nodrošinātas skrūves, ar kuru palīdzību roktura rozetes apakškonstrukcija tiek cieši un stabili piestiprināta rāmja profilam (att.6). Neatkarīgi no vītņkniežu un pret izļodzīšanos nodrošināto skrūvju pielietošanas, visas FSB profilrāmju rozetes montāžas punktos ir aprīkotas ar gumijveidīgas plastmasas blīvēm. Šīs blīves rozetes apakšpusē ir nedaudz izvirzītas uz āru un, rozeti pieskrūvējot, tiek saspiestas. Šādi tiek nodrošināta vēl papildus aizsardzība pret rozetes izkustēšanos, kā arī aksiālā un radiālā spiediena ietekmē palielināta skrūves stabilitāte (att.7).
 
Roktura atspere
Gandrīz visi FSB profilrāmju durvju programmas rokturi ir aprīkoti ar integrētu roktura atsperi, kas atvieglo slēdzenes atsperes slodzi un pieļauj maksimāli 45° roktura darbības leņķi. Vajadzības gadījumā (piem. stacionārajā vērtnē) iespējams roktura atsperi no rozetes apakškonstrukcijas vienkārši izņemt (att.8) un tādējādi palielināt roktura darbības leņķi.
 
Rokturi uz ovālās rozetes
Neizliektie FSB durvju rokturi profilrāmju durvīm tiek montēti uz ovālās rozetes ar slēptām skrūvēm un integrētu roktura atsperi (maksimālais darbības leņķis 45°).
Standarta izpildījumā profilrāmju durvju garnitūrās tiek izmantota roktura četrstūra ass ar Ø8 mm. Uguns- un dūmu drošajām durvīm paredzētas garnitūras ar Ø9 mm četrstūra asi.

< Atpakaļ
Pērc izdevīgi!
Izpārdošanas cenas spēkā, kamēr preces ir mūsu noliktavā.
Izpārdošanas cenas spēkā, kamēr preces ir mūsu noliktavā.
Profilcilindra rozete, ovāla, F1
no EUR 2.63
EUR 3.75
99EP/E evakuācijas slēdzene 45-92-20
no EUR 113.84
EUR 151.78
ActiveStop komplekts 1 vērtnei
no EUR 98.33
EUR 115.68
590 kokskrūve, melna, 5 x 40 mm
no EUR 0.31
EUR 0.44
Bulldog brusu savienotāji
no EUR 0.54
EUR 0.77
Jostas klipsis, Ø 40mm
no EUR 4.52
EUR 6.46
Atslēgu piekariņš SARKANA SIRDS
no EUR 4.85
EUR 5.70
Atslēgu piekariņš AUTO
no EUR 2.29
EUR 2.54
Blīve PRIMO ACF5250, balta/melna
no EUR 1.19
EUR 1.49
Blīve PRIMO AC5590, balta/bēša
no EUR 0.84
EUR 1.05
70 Garā uzlika BAC, alumīnijs F4
no EUR 4.68
EUR 7.20
70 Garās uzlikas WC, alumīnijs F2
no EUR 8.94
EUR 12.77
70 Garā uzlika WC, alumīnijs F4
no EUR 6.78
EUR 13.56
Profilcilindrs R50 28-28, niķelēts
no EUR 56.50
EUR 80.72
Lielrokturis SUSY, pulēts misiņš
no EUR 56.89
EUR 71.11
Profilcilindra rozete, ovāla, F1
no EUR 2.63
EUR 3.75