Durvju furnitūras garantija un materiālu atbilstība

Durvju rokturi, to garnitūras un piederumi, logu rokturi un to piederumi

Garantija durvju un logu rokturiem un to piederumiem tiek piešķirta tikai tādā gadījumā, ja ir izpildīti sekojošie priekšnoteikumi:

  • durvju funkcijai, pielietošanas apstākļiem un slodzei atbilstoša preču izvēle;
  • profesionāla montāža, ievērojot ražotāja un izplatītāja norādījumus;
  • precei atbilstošs pielietojums un pareiza mateirāla kopšana.

Vienmēr jāņem arī vērā, ka likumos noteiktā preču garantija un patērētāja subjektīvie priekšstati par preces funkcijām un kvalitāti mēdz atšķirties.
Durvju un logu rokturi ir tikai un vienīgi darbarīki durvju un logu atvēršanai un aizvēršanai. Ja tie tiek izmantoti citiem mērķiem, garantija uz tiem neattiecas.
Pie tam visi durvju aprīkojuma elementi neizbēgami ir pakļauti arī nolietojuma un nodiluma likumiem.

Galvenie priekšnoteikumi garantijas iegūšanai:

1.0 Produktu definīcija

1.1 Durvju rokturi un piederumi
Durvju rokturu funkcija ir durvju atvēršana un aizvēršana. Turklāt durvju rokturis ir tikai viena daļa no kopuma, kas sastāv no durvju rāmja un vērtnes, eņģēm, slēdzenes un cilindra. Visiem nosauktajiem elementiem jābūt savstarpēji atbilstošiem. Tā, piemēram, atvēršana un aizvēršana ar durvju rokturi var notikt tikai tad, ja iepriekš ir atslēgta slēdzene. Tikai atsevišķos gadījumos, piemēram, trauksmes durvīs, speciāli rokturi veic arī durvju atslēgšanas funkciju.

1.2 Lielrokturi
Tas pats attiecas arī uz lielrokturiem, kas izgatavoti no dažādu profilu caurulēm. Arī tiem jābūt saskaņotiem ar durvju rāmi un vērtni, eņģēm u.c. atvēršanas/aizvēršanas elementiem, piem., durvju aizvērēju. Sevišķi svarīgi ir ievērot ražotāja noteikto drošības attālumu no durvju malas līdz roktura stiprinājumam.

1.3 Logu rokturi un to piederumi
Arī logu rokturi ir tikai loga elements. Logu roktura izvēli nosala konkrētā loga slēgšanas aprīkojums.

2.0 Nepareizs pielietojums

Durvju rokturi, lielrokturi un logu rokturi bieži vien tiek izmantoti neatbilstoši to funkcijai, līdz ar ko agri vai vēlu parādās dažādi bojājumi un pazūd ražotāja definētās produkta īpašības.

Tipiskākās kļūdas:
  • durvju rokturi tiek izmantoti, lai pieturētos un pievilktos, piem., durvīs, kas atrodas stāvu trepju galā;
  • bērni izmanto durvis karuseļa vietā, pieturoties pie roktura;
  • durvju rokturi un lielrokturi veic trūkstošās sienas atdures funkcijas;
  • durvju rokturi un lielrokturi tiek izmantoti kā pakaramie smagām lietām;
  • durvju rokturi kopā ar trauksmes slēdzenēm pretēji slēdzeņu un būvkalumu ražotāju ieteikumiem tiek izmantoti ikdienā, nevis tikai ārkārtas gadījumos.

3.0 Produktu specifikācija

Durvju un logu furnitūras specifikācija ir definēta normās tikai ierobežotā apjomā. Lielākoties tā ir izveidojusies gadu desmitu ilgā pieredzē un ir vispārpieņemta vērtība būvniecības nozarē. Lielākie furnitūras ražotāji vadās pēc šiem vispārējiem likumiem.
Atsevišķas specifikācijas noteiktas sekojošās normās:
  • DIN 18 255 - satur vispārīgās durvju un logu furnitūras un to piederumu pamata vērtības.
  • DIN 18 273 - satur īpašās prasības uguns- un dūmu drošajām durvīm.
  • DIN 18 257 - satur minimālās drošības prasības ārdurvju drošības aprīkojumam.

4.0 Produktu kopšana

Lielākās daļas durvju un logu furnitūras elementu funkcija ir durvju un logu atvēršana un aizvēršana. To nodilums ir neizbēgami atkarīgs no izvēlētā materiāla un pielietojuma apstākļu savstarpējās atbilstības.
Pareizai materiālu izvēlei ieteicam iepazīties ar sekojošām materiālu īpašībām:

4.1 Alumīnijs
Alumīnijs kā būvkalumu materiāls ir pārbaudīts gadu desmitu garumā ikdienas lietošanā. Materiālu aizsargā stiprs anodējuma pārklājums, taču cietāki materiāli var alumīniju sabojāt. Tipisks piemērs ir gredzenu atstātās pēdas uz alumīnija durvju rokturiem. Švīkas un skrambas uz alumīnija virsmas nedaudz bojā estētisko skatu, taču nekādā gadījumā neietekmē rokturu funkcionālo kvalitāti. Tās tikai liecina par produkta novecošanas procesu. Šī alumīnija īpašība jāņem vērā, izvēloties aprīkojumu durvīm ar augstu ikdienas noslogojumu.
Īpaša kopšana alumīnijam nav nepieciešama. Traipus var viegli notīrīt ar ūdeni un mīkstu auduma drānu.

4.2 Nerūsējošais tērauds
Pastāv uzskats, ka nerūsējošais tērauds ir nenolietojams materiāls. Tā virsma ir maksimāli izturīga pret koroziju, materiāls nav mehāniski sabojājams, tas nenobružājas pats un, pateicoties hroma un niķeļa piemaisījumam, ir ļoti viegli kopjams. Šo iemeslu dēļ nerūsējošā tērauda furnitūra īpaši ieteicama durvīm ar augstu ikdienas noslogojumu, piem. sabiedriskās ēkās, iestādēs, slimnīcās, sporta kompleksos. Retos gadījumos arī uz nerūsējošā tērauda virsmas var parādīties skrambu pēdas un iespējami rūsas plankumi. Pēdējie tiek dēvēti par "gaisa rūsu" - tā rodas nevis pašā materiālā, bet gan no apkārtējās vides (piem. nevēdinātā peldbaseinā). Šos rūsas plankumus var notīrīt ar stingru beršanu un parastiem tīrīšanas līdzekļiem.
Speciāla kopšana nerūsējošam tēraudam normālos apstākļos nav nepieciešama. Traipus var viegli notīrīt ar ūdeni un mīkstu auduma drānu.

4.3 Misiņš
Misiņš ir prasīgāks un jutīgāks materiāls par alumīniju un nerūsējošo tēraudu. Ja alumīniju var vairāk vai mazāk uzskatīt par tīru materiālu, tad misiņš ir tipisks sakausējums, kura sastāvdaļas ir jutīgas pret koroziju. Tāpēc, izvēloties durvju un logu furnitūru, jāatceras, ka tikai nelakoti misiņa elementi ilgstošā laika posmā, pareizi un regulāri kopjot, saglabās savu estētisko pievilcību. Lakotiem misiņa elementiem katrā lakotās virmas bojājumā parādīsies neglīta korozija, kas ir likvidējama tikai rūpnieciski sarežģītā lakas noņemšanas procesā.
Nelakota misiņa kopšanas pamatā ir regulāra spodrināšana.
Alternatīva ir vaskoti misiņa izstrādājumi, kas lietojot spodrinās paši. Taču - vietas, kas ikdienas lietošanā netiek skartas, ātri pārklājas ar brūnu vai zaļi pelēku sūbējumu.
Koroziju veicinošos apstākļos, piem. jūras tuvumā vai mitrās telpās, iesakām misiņa vietā izmantot nerūsējošā tērauda būvkalumus ar titāna pārklājumu misiņa tonī. Pamata materiāla cietība garantē misiņa krāsā tonētās titāna kārtas izturību pret apkārtējās vides ietekmi.
Tiem, kas tomēr no visiem materiāliem dod priekšroku misiņam, iesakām atcerēties:
- pamatā izvēlēties vaskotus misiņa rokturus, kas ir kopjami ar parastiem tīrīšanas līdzekļiem;
- lakotus misiņa rokturus neizmantot ārā, kur saule un mainīgi laika apstākļi veicina korozijas rašanos;
- neizmantot misiņa rokturus durvīs ar augstu ikdienas noslogojumu, ja vien īpaši augsta uzmanība netiek piešķirta virsmas spodrināšanai.