Eņģu slodzes izturība


Lai izvairītos no iespējamiem eņģu konstrukcijas un/vai vērtnes bojājumiem, izvēloties eņģes, jāņem vērā sekojoši faktori:

  • pielietojuma vieta un tai raksturīgais durvju noslogojums (piem.: dzīvojamās ēkas vai sabiedriskās ēkas, skolas, iestāde, kazarmas, bērnudārzi utt.)
  • vērtnes materiāls
  • vēršanas intensitāte
  • vērtnes izmērs (piem.: lielizmēra vērtņu ietekme)
  • eņģu izkārtojums uz vērtnes
  • eņģu montāža
  • durvis kas veras uz ārpusi (vējtveris)
  • durvju atdures
  • durvju aizvērēji un automātikas
  • dziļas durvju ailes utt.
 


Izvēles kritēriji

Bieži vien, izvēloties durvju eņģes, par galveno slodzes kritēriju tiek uzskatīts vērtnes svars. Taču eņģes patiesais noslogojums var būt ievērojami ausgtāks dažādu ārēju faktoru ietekmes rezultātā. Arī tad, ja ir ņemti vērā visi slodzi ietekmējošie faktori, izvēloties eņģes, vienmēr vajadzētu paredzēt papildus rezervi.
Sabiedriskās ēkās, kur iespējams paaugstināts noslogojums ne vienmēr iepriekš aprēķināmas vēršanas intensitātes un iespējami nesaudzīgas lietotāju attieksmes dēļ (piem.: bērnudārzos, kazarmās u.c.), durvis vajadzētu aprīkot ar lielāka izmēra eņģēm, neskatoties uz to, ka vērtnes svara noteiktās prasības pieļautu arī mazākas.

Atsauces parametri

Eņģu slodzes izturības rādītāji parasti ir attiecināmi uz maksimālo vērtnes svaru, ievērojot nosauktos standarta aprēķina faktorus, kas ietekmē eņģes slodzes izturību.
  • Vērtnes atsauces izmērs: 1000 x 2000 mm
  • Eņģu skaits uz vienas vērtnes: 2 eņģes
  • Eņģu savstarpējais attālums: 1435 mm

Trešā eņģe

Blakus augstāk nosauktajiem faktoriem eņģu slodzes izturību ievērojami var ietekmēt arī trešās eņģes pielietojums. Praksē trešā eņģe bieži tiek novietota vērtnes vidū, lai iegūtu vizuāli “pareizu” vērtnes koptēlu un vērtnes vidū radītu papildus durvju blīvējumu. Taču noteiktās situācijās būtu lietderīgi vai pat nepieciešami ar trešās eņģes palīdzību atslogot un atbalstīt augšējo eņģi, kas uztver galvenos vilces spēkus (piem.: papildu spēkus izraisa vērtne, kas aprīkota ar durvju aizvērēju, kā arī sviras efekts, kas rodas īpaši platās durvīs). Šādos gadījumos trešo eņģi ieteicams novietot vērtnes augšējā trešdaļā, jo tikai tādā veidā ir iespējams pozitīvi ietekmēt eņģu slodzes izturības rādītāju. Normatīvos noteikta 3. eņģes atrašanās vieta 350 mm zem augšējās eņģes. Ražotāji iesaka durvīs, kas nav pakļautas normatīvien (piem., mājas ārdurvis), atkarībā no rullīša garuma šo attālumu samazināt līdz par 250 mm.

Īpaši platas durvis

Ražotāju nosauktā eņģu slodzes izturība ir aprēķināta uz standarta durvju vērtni ar platumu līdz 1000 mm. Sākot ar 1000 mm vērtnes platumu, nemainot eņģu savstarpējo attālumu, slodzes izturība samazinās procentuāli attālumam, par kādu vērtnes platums pārsniedz 1000 mm (piem.: vērtnes platums 1250 mm = slodzes izturība samazināta par 25%). Attiecīgi jāizvēlas eņģes ar augstāku slodzes izturības rādītāju. Lai eņģes slodzes izturība atbilstu uzrādītajai, obligāts priekšnosacījums ir precīza un profesionāla montāža saskaņā ar ražotāja montāžas instrukciju.

Durvju aizvērēji un automātikas

Izmantojot augšējos durvju aizvērējus, ražotāji iesaka uzstādīt 3. eņģi durvju augšējā trešdaļā. Lai nodrošinātu ilglaicīgi nevainojamu durvju funkcionalitāti, īpaša uzmanība jāpievērš aizvērēja regulēšanai.
Uzstādot veramo durvju automātikas sistēmas, ieteicams izmantot pat 4 eņģes - pa pāriem vērtnes augšā un apakšā. Katra eņģu pāra savstarpējais eņģu attālums nedrīkst pārsniegt 350 mm.

Durvju atdures un izvirzītas durvju ailes

Eņģes slodzes izturību var ietekmēt arī tādi faktori kā durvju atdures vai izvirzītas durvju ailes, kas, durvīm atsitoties var radīt sviras efektu un ar vērtnes svaru izraisīt bojājumus eņģu stiprinājumos vai pašā eņģes konstrukcijā. Izmantojot uz grīdas stiprināmas atdures, tās ieteicams uzstādīt apm. 75% durvju platuma attālumā no eņģu ass slēdzenes virzienā.

Kārbas stiprinājums

Lai sasniegtu eņģes maksimālo slodzes izturības rādītāju, obligāts priekšnosacījums ir visu elementu precīza un profesionāla montāža. Liela uzmanība jāpievērš durvju stiprinājumam sienā. Īpaši tas attiecināms uz U-formas kārbām neatkarīgi no materiāla (tērauds, alumīnijs vai masīvkoks). Šī tipa kārbām piemīt lielāka iekšējā labilitāte, tāpēc īpaša uzmanība jāpievērš to stiprinājumam mūrī vai sienas konstrukcijā. Ja durvis ir smagākas par 80 kg, nepietiek ar putu iepildīšanu savienojuma vietā. Ir jānodrošina izturīgs savienojums ar skrūvēm vai dībeļiem.

Stiprinājuma skrūves

Izmantojot eņģes acetilēta, skābi saturoša vai citādi modificēta koka durvīs, jāizvēlas atbilstošas skrūves un stiprinājuma elementi.