MiTEC MHP30-12T Switching mode power supply 100-240V / 12V DC, 2 outputs, 1.5/1.0A
Product code
SB00028050
Art. Nr.
All prices include VAT
In Stock. Available: 6 pc.
Would like different processing and/or package?
pc.
The selected product is currently out of stock.
MiTEC MHP30-12T Switching mode power supply
  • switching mode power supply for smart access systems
  • 2 outputs
  • independent power output for E-lock and access keypad avoid inference
  • adjustable time delay from 0~20 sec
  • integrated short circuit and overload protection
  • efficiency: 84%
  • input voltage: 100-240V
  • output voltage: 12V DC
  • current output: 2.5A (1.5A E-lock + 1A keypad)
  • output power: 30W
  • output frequency: 50/60Hz
  • dimensions: 129 x 73 x 50 mm
  • color: white
purpose access control systems
Short circuit protection Yes
number of outputs 2
Efficiency 84%
power frequency 50 - 60 Hz
Overcurrent protection Yes
weight 220 g
output voltage 12 V DC
Input voltage 100-250V AC
electric current 2.5 A
output power 30W