To purchase a door closer, please select the required arrangement from the 'Description' section below. Mounting accessories and auxiliary tools are listed in the section 'Additional products' of our E-shop.
The standard set of the closing system TS 5000 E-ISM includes 2 closer profiles and a double E-ISM guide rail.
Any auxiliary tools for the respective arrangement can be selected in the 'Additional products' section of our E-shop
Closing system for double doors GEZE TS 5000 E-ISM with built-in hold-open device
Manufacturer - GEZE (Germany)
- door closer for double doors with two closer profiles and a guide rail with a built-in door closing coordinator and a hold-open device for both door leaves
- door closing coordinator ensures correct closing order of door leaves – passive leaf first, then the active one
- suitable for double fire safety doors that must remain open:
- the guide rail feeds 24V power from the fire detection and alarm system, and the door remains in an open position
- in case of an emergency, the power supply is interrupted, and the door automatically closes in the correct order
- it is recommended to install a local switch near the door to switch the power off manually and release the door from the hold-open position
Technical data
- built-in electric hold-open device for fixing the door in an open position
- adjustable hold-open force
- hold-open range:
- with standard rail: 80°-130°
- with BG rail: 80°
- operating voltage: 24 V DC
- corresponds with fire safety door requirements with an emergency opening function for the passive leaf, according to EN 1125
- certified for use in fire and smoke safety doors if the closing force is set to 3 or higher
- closer profile is screwed on the door leaf on the push or pull side
- suitable for left and right hand doors opening inwards or outwards
- max. opening angle:
- with standard rail: 180º
- with BG rail: 130°
- max. door leaf width: 1400 mm
- distance between hinges:
- with standard rail: 1300 - 2800 mm
- with BG rail: 1360 - 2800 mm
- min. inactive door leaf width:
- with standard rail: 400 mm
- with BG rail: 380 mm
- valve control of closing speed, latching action and soft close, adjusted from the front
- closing force adjustable from the front; sizes 2-6 according to EN 1154 A
- size '2'- for leaf width up to 850 mm
- size '3'- for leaf width up to 950 mm
- size '4'- for leaf width up to 1100 mm
- size '5'- for leaf width up to 1250 mm
- size '6'- for leaf width up to 1400 mm
- visual closing force indicator
- valve for overload control
- temperature compensating valves
- profile size: 287 x 47 x 60 mm
- standard rail size: 2630 x 40 x 30 mm
- BG rail size: 2665 x 55 x 30 mm
- rail has anti-vandal protection with a flexible Bowden cable
- elongated holes ensure horizontal adjustment of 4 mm
- standard tones: silver, white RAL9016, black RAL9005
- any RAL tone and stainless steel tone are available on individual request
Arrangements and prices (please select yours here!)
TECHNICAL DOCUMENTS
| Manufacturer | GEZE |
|---|---|
| Series | TS 5000 |
| closer operating type | hydraulic closer |
| closer type | with guide rail |
| application | for double leaf hinged doors |
| number of door leaves | 2 leaves |
| door direction | universal use for DIN right and left hand doors |
| installation type | to be screwed on door leaf/frame |
| fire safety | suitable for fire safety doors |
| closing force | size 2-6 according to EN 1154 |
| door closing coordination | integrated, adjustable |
| back check | hydraulically adjustable |
| latching action | adjustable with valve |
| doorstop | built-in |
| hold open | yes, integrated with 24 V power supply |
| closing force adjustment position | from front |
| closing force adjustment | continuous control with valve |
| hold open range | 80°-130° with standard guide rail / 80° with BG guide rail |
| min. distance between hinges | 1300 mm ar with standard guide rail / 1360 mm with BD guide rail |
| maximum opening angle | 180° with standard guide rail / 130° with BG guide rail |
| track dimensions | standard rail: 2630 x 40 x 30 mm / BG rail: 2665 x 55 x 30 mm |
| body dimensions | 287 x 47 x 60 mm |
| maximum single leaf width | up to 1400 mm |
| min fixed leaf width with BG guide rail | 380 mm |
| min fixed leaf width with standard guide rail | 400 mm |
| IP rating | IP43 |
| power frequency | 50 Hz |
| electrical power | 4.8 W |
| operating voltage | 24 V DC |
