All prices include VAT
From
€25.85
Only %1 left
Skylight opener OL 90 N
Manufacturer - GEZE
- frame surface-mounted manual window opener
- max. opening angle: 170° for windows of any height
- adjustable opening angle
- flat and compact design enables installation in tight spaces
- built-in leaf locking mechanism
- protected against unhinging and lockable lever offer additional security
- simple opener re-setting and unhooking using a release button enables window cleaning from the inside and outside
- simplified installation with a high degree of pre-assembly
- suitable for wooden, plastic and aluminium windows
Usage
- convenient daily ventilation for rooms and staircases
- suitable for inward-opening bottom-hung windows
- may also be used on rectangular inward-opening top-hung windows
- suitable also for more complex designs with specialised shapes such as angled, triangular, round and arched windows, as well as for various window lintels
- coupling of several windows is possible with the corner angle transmission
Technical data
- profile size: 242 x 49 x 16 mm
- min. leaf width: 380 mm
- min. leaf height: 250 mmn
- maks. leaf weight: 80 kg
- hardware step: 54 mm
Set example
Milling examples
CATALOGUES and TECHNICAL DOCUMENTS
All prices include VAT
- Products
- Price
- In Stock
- Quantity
-
Skylight opener OL 90 N, whiteCode: SB00004565Art. Nr.: 030377Price:From €29.96In Stock: 2 pc. -
Skylight opener OL 90 N, brownCode: SB00004564Art. Nr.: 030374Price:From €29.96In Stock: 3 pc. -
Skylight opener OL 90 N, silver toneCode: SB00004563Art. Nr.: 030373Price:From €25.85In Stock: 3 pc.
Additional products
- Products
- Price
- In Stock
- Quantity
-
Handle with corner gear for window opening scissors OL 90 N, silver toneCode: SB00004569Art. Nr.: 030611Price:From €33.17In Stock: 2 kit -
Handle with corner gear for window opening scissors OL 90 N, whiteCode: SB00004571Art. Nr.: 030615Price:From €37.97In Stock: 1 kit -
Handle with corner gear for window opening scissors OL 90 N, brownCode: SB00004570Art. Nr.: 030612Price:From €37.97In Stock: 6 kit -
Transmission rod for window opening scissors OL 90 N, Ø8 mm x 3000mm, galvanizedCode: SB00004504Art. Nr.: 016591Price:From €12.12In Stock: 2 pc. -
Cover profile for OL 90 N transmission rod, 3000 mm, silver toneCode: SB00004566Art. Nr.: 030396Price:From €18.84In Stock: 3 pc. -
Cover profile for OL 90 N transmission rod, 3000 mm, whiteCode: SB00004568Art. Nr.: 030400Price:From €28.16In Stock: 1 pc. -
Cover profile for OL 90 N transmission rod, 3000 mm, brownCode: SB00004567Art. Nr.: 030397Price:From €28.16In Stock: 2 pc. -
Guide for transmission rod OL 90 NCode: SB00004101Art. Nr.: 010878Price:From €0.77In Stock: 0 pc. -
Flexible transition for window opening scissors OL 90 N, 1000 mm, EV1/white, without accessoriesCode: SB00004132Art. Nr.: 022720Price:From €92.18In Stock: 2 pc. -
Mounting kit for OL 90 N flexible transitionCode: SB00004171Art. Nr.: 030798Price:From €38.18In Stock: 0 kit
| Manufacturer | GEZE |
|---|---|
| purpose | for skylight windows |
| leaf material | for wooden/plastic/aluminium windows |
| adjustment | adjustable opening angle |
| opening direction | inwards |
| installation type | to door frame |
| leaf maximum weight | 80 kg |
| throw | 54 mm |
| maximum opening angle | 170° |
| body dimensions | 242 x 49 x 16 mm |
| leaf width | min. 380 mm |
| leaf height | min. 250 mm |


























