Door handle JNF LINEA COLORS
From €74.96
To order this handle, please select the required items for a set manually. The set includes a pair of handles with handle roses. Key hole roses must be selected separately depending on the required type of locking function..
Door handle LINEA COLORS
Manufacturer - JNF (Portugal)
A handle collection in distinctive, refined shades — made for interiors that feel minimal, yet full of quiet expression. The mysterious Boreal Blue - deep and slightly smoky, like a faraway horizon where the sky melts into the sea; Aged Red brings warmth and depth, with a sense of time gently layered into its surface; Oxid Green brings a sense of nature indoors — soft and mossy, with the scent of forest and a quiet breath of life; Mud Brown grounds everything with its earthy calm, offering a feeling of stability and comforts. And alongside these new shades, you’ll always find the classics — black and white...
LINEA COLORS aluminum handles feature a soft, tactile finish and a modern industrial look, making them a natural choice for architectural projects where the focus is on detail, balance, and individuality.
- handle set for interior doors with round roses
- construction is suitable for doors with medium usage in private sector
- integrated handle spring
- handle length: 128 mm
- handle diameter: 20 mm
- rose diameter: 50 mm
- rose thickness: 5 mm
- spindle square Ø: 8 мм, spindle length: 100 mm
- distance from leaf surface to outer edge of handle: 60 mm
- WC knob without colour indicator
- knob length: 48 mm, diameter: 12 mm
- WC spindle Ø: 6/8 mm
- handle material: aluminium
- rose material: stainless steel
- colors:
- boreal blue
- aged red
- green oxid
- mud brown
- white RAL 9016
- black RAL 9005
- Products
- Price
- In Stock
- Quantity
-
LINEA COLORS handle set with round roses RC05M BAC, aluminium mud brownCode: SB00029480Art. Nr.: IN00145LNRC05MRMBPrice:From €74.96In Stock: 0 set -
LINEA COLORS handle set with round roses RC05M BAC, aluminium aged redCode: SB00029013Art. Nr.: IN00145LNRC05MRARPrice:From €74.96In Stock: 0 set -
LINEA COLORS handle set with round roses RC05M BAC, aluminium green oxidCode: SB00029479Art. Nr.: IN00145LNRC05MRGOPrice:From €74.96In Stock: 0 set -
LINEA COLORS hanlde set with round roses RC05M BAC, aluminium boreal blueCode: SB00029481Art. Nr.: IN00145LNRC05MRBBPrice:From €74.96In Stock: 0 set -
LINEA COLORS handle set with round roses RC05M BAC, aluminium RAL9016 whiteCode: SB00029478Art. Nr.: IN00145LNRC05MRWPrice:From €74.96In Stock: 0 set -
LINEA COLORS handle set with round roses RC05M BAC, aluminium RAL9005 blackCode: SB00029030Art. Nr.: IN00145LNRC05MRBPrice:From €74.96In Stock: 0 set -
LINEA COLORS pair of roses PZ, aluminium mud brownCode: SB00029527Art. Nr.: IN04RPZ05NMBPrice:From €8.52In Stock: 0 pāris -
LINEA COLORS pair of roses PZ, aluminium aged redCode: SB00029522Art. Nr.: IN04RPZ05NRARPrice:From €8.52In Stock: 0 pāris -
LINEA COLORS pair of roses PZ, aluminium green oxidCode: SB00029528Art. Nr.: IN04RPZ05NGOPrice:From €8.52In Stock: 0 pāris -
LINEA COLORS pair of roses PZ, aluminium boreal blueCode: SB00029526Art. Nr.: IN04RPZ05NBBPrice:From €8.52In Stock: 0 pāris -
LINEA COLORS pair of roses PZ, aluminium white RAL9016Code: SB00029523Art. Nr.: IN04RPZ05NWPrice:From €8.52In Stock: 0 pāris -
LINEA COLORS pair of roses PZ, aluminium black RAL9005Code: SB00029524Art. Nr.: IN04RPZ05NBPrice:From €8.52In Stock: 0 pāris -
LINEA COLORS WC roses with button, spindle 6/8mm, without indicator, aluminium mud brownCode: SB00029483Art. Nr.: IN04204LNRMBPrice:From €31.90In Stock: 0 kit -
LINEA COLORS WC roses with button, spindle 6/8mm, without indicator, aluminium aged redCode: SB00029014Art. Nr.: IN04204LNRARPrice:From €31.90In Stock: 0 kit -
LINEA COLORS WC roses with button, spindle 6/8mm, without indicator, aluminium green oxidCode: SB00029485Art. Nr.: IN04204LNRGOPrice:From €31.90In Stock: 0 kit -
LINEA COLORS WC roses with button, spindle 6/8mm, without indicator, aluminium boreal blueCode: SB00029484Art. Nr.: IN04204LNRBBPrice:From €31.90In Stock: 0 kit -
LINEA COLORS WC roses with button, spindle 6/8mm, without indicator, aluminium white RAL9016Code: SB00029482Art. Nr.: IN04204LNWPrice:From €31.90In Stock: 0 kit -
LINEA COLORS WC roses with button, spindle 6/8mm, without indicator, aluminium RAL9005 blackCode: SB00029040Art. Nr.: IN04204LNBPrice:From €31.90In Stock: 0 kit
| Manufacturer | JNF |
|---|---|
| material | aluminium |
| material (other) | Roses - stainless steel |
| purpose | for interior doors |
| leaf material | for wooden and metal doors |
| construction | lever handles on both sides |
| backplate type | split roses |
| load capacity | middle |
| fire safety | not suitable for fire safety doors |
| handle construction | with stable fixed pivot axis |
| handle spring | integrated holding spring to cushion the push and pull forces |
| door direction | universal use for DIN right and left hand doors |
| compatibility standard | German (DIN) |
| locking function | PZ / BB / WC / BAC |
| WC knob type | without colour indicator |
| handle length | 128 mm |
| handle square spindle size | 8 mm |
| WC square spindle size | 6 / 8 mm |
| backplate/rose shape | round |
| backplate/rose size | Ø 55 mm |
| backplate/rose thickness | 5 mm |
| distance from leaf surface to outer edge of handle | 60 mm |
| installation type | screw on |
| fastening centre distance | 38 mm |





































