Door handle FSB 1289 1735 ALU
Aluminium door handle with round roses FSB 1289 1735
Manufacturer - FSB (Germany)
Design: Markus Michalski and Michael Schmidt
Model 1289 boasts contemporary and minimal aesthetics. Its elegant and nuanced lines at the front of the handle are a delight to the eye, while the well-proportioned curvature on the inside ensures comfortable and ergonomically soft gripping.
- handle set with round roses
- made for interior doors, adaptable for exterior doors
- innovative, sturdy FSB ASL® construction with concealed handle guide ring
- corresponds to grade 4 in use and durability according to EN 1906, suitable for heavy-duty doors and recommended for public buildings
- construction durability tested on 1'000'000 cycles of use
- integrated spring for lock load release with active angle of 45°
- stainless steel reinforced sub-construction with stable fixed pivot axis
- handle length: 135 mm
- spindle: 8 mm
- rose diameter: 55 mm
- rose thickness: 7 mm
- standard set suitable for door thickness 39-58 mm
- possible to order sets for door thickness 59-78 mm and 79-98
- keyhole options - PZ, BB, WC, BAC
- material: aluminium anodised
- available finishes:
- F1 natural aluminium tone
- S5 medium dark bronze tone blasted
- S7 dark bronze tone blasted
- S8 black blasted
- powder coated in black RAL9005
- powder coated in white RAL9016
If you wish to order a colour that is not available in our online shop, please select the relevant item and quantity to order, indicate the colour in a comment and complete your order. We will send you the information regarding the estimated delivery time and price.
- Products
- Price
- In Stock
- Quantity
-
Handle set on round roses BAC, door thickness 39-58 mm, aluminium F1Code: SB00020175Art. Nr.: 0 12 1289 01320 0105Price:From €88.16In Stock: 0 set -
Handle set on round roses PZ, door thickness 39-58 mm, aluminium F1Code: SB00020178Art. Nr.: 0 12 1289 01310 0105Price:From €106.10In Stock: 0 set -
Handle set on round roses WC, door thickness 39-58 mm, aluminium F1Code: SB00020180Art. Nr.: 0 12 1289 01954 0105Price:From €134.75In Stock: 0 set
| Manufacturer | FSB |
|---|---|
| material | aluminium anodised blasted |
| purpose | for interior doors / for exterior doors |
| leaf material | for wooden and metal doors |
| construction | lever handles on both sides |
| backplate type | split roses |
| load capacity | high |
| class as per EN 1906 | class 4 |
| handle construction | ASL construction with stable fixed pivot axis |
| Handle return spring integrated in the rose | Yes |
| material: sub-construction | reinforced with stainless steel |
| door direction | universal use for DIN right and left hand doors |
| Compatibility standard | German (DIN) |
| door thickness | 39-58 mm (adaptable 29-38 mm and 59-98 mm) |
| locking function | PZ / BB / WC / BAC |
| handle length | 135 mm |
| handle square spindle size | 8 mm |
| backplate/rose shape | round |
| backplate/rose size | Ø55 mm |
| backplate/rose thickness | 7 mm |
| installation type | screw on |
| fastening type | concealed screw fitting |
| centring lug diameter | 9 mm |
| fastening centre distance | 38 mm |







