Door hinge set with mounting bracket and cover plate VX 7729/160-4 HA MSTS, VX 7531 3D, VX 7561 KK
Product code
MB00010026
All prices include VAT
From
€167.17
Only %1 left
Door hinge set with mounting bracket and cover plate VX 7729/160-4 HA MSTS, VX 7531 3D, VX 7561 KK
Manufacturer - SIMONSWERK (Germany)
- suitable for non-rebated wooden/aluminium doors opening outwards
- with welded hinge knuckle
- integrated retainer protects hinges and prevents intruders from prising the door open
- compatible with three-dimensionally adjustable receiver VARIANT VX 7531 3D
- internal torsion-proof pin
- concealed, maintenance-free axial-radial slide bearings
- suitable for both left and right hand doors
- max load capacity: 160 kg
- load capacity refers to two hinges per leaf, taking into account also load capacities of the respective combined receiver
- knuckle length: 160 mm
- knuckle Ø: 22.5 mm
- material thickness: 4 mm
- screws: 6 x 50 mm
- material: stainless steel
- finish: black RAL9005
Receiver VX 7531 3D
- receiver for rebated or non-rebated extra heavy doors
- suitable for wooden frames
- compatible with heavy-duty hinges VARIANT VX
- suitable for both left and right hand doors
- continuous 3-dimensional adjustment, 3 mm in all directions
- milling Ø: 24 mm
- size: 180 x 24 mm
- maximum load: 400.0 kg (this load value applies to 2 hinges per leaf, taking into account the load value of the accompanying hinge)
- to be used with hinge VX 7561 KK
- material: galvanized steel



All prices include VAT
- Products
- Price
- In Stock
- Quantity
-
Door hinge set VX 7729/160-4 HA MSTS, VX 7531 3D, VX 7561 KK, black RAL9005Code: SB00024135Art. Nr.: 500000875Price:From €167.17In Stock: 40 kit
| Manufacturer | SIMONSWERK |
|---|---|
| hinge type | heavy duty hinge |
| hinge shape | rectangular |
| door construction | for non-rebated doors |
| door direction | universal use for DIN right and left hand doors |
| class as per EN 1935 | class 3 |
| fire safety | suitable for fire and smoke safety doors |
| material thickness | 4 mm |
| leaf material | wood+ALU |
| load capacity | very high |
| leaf maximum weight | 160 kg |
| suitable for aluminium frames | suitable |
| suitable for steel frames | suitable |
| suitable for industrial frames | not suitable |
| suitable for timber frames | suitable |
| anti-corrosion resistance | class 5 according to EN 1935 - ultra high |
| adjustment | not adjustable |
| groove for leaf seal | no |
| anti-intruder protection | yes, integrated safety pin |
| knuckle length | 160 mm |
| knuckle diameter | 22.5 mm |
| collar ring | 30 mm |
| spindle diameter | 10 mm |
| height | 160 mm |
| maintenance | not required (self-lubricating bearings) |
| installation template | available for sale or rent |
| fastening elements | must be ordered separately |
| material | stainless steel |
| Series | VARIANT |


