All prices include VAT
From
€69.45
Only %1 left
Stainless steel handle for fire-rated doors CORE 8100 FS
- built-in spring, which ensures durability when combined with split-shaft locks
- meets the requirements for fire-rated doors according to DIN 18273 and the requirements for escape doors according to EN 179 (when combined with a split handle shaft)
- steel/plastic subframe with snap-on “Clip” cover plate and steel centering pins Ø 8 mm
- construction complies with load and resistance class 4 according to EN 1906
- concealed M5 screw connection with anti-loosening protection
- automatic locking/unlocking mechanism ensures easy and smooth installation even for heavy doors
- universally applicable for right- and left-handed doors
- with a fixed hinge connection in a self-lubricating slide bearing
- door thickness: 38–63 mm
- adaptable to doors of different thickness on request (please indicate door thickness in a comment upon ordering)
- handle length: 143 mm
- handle diameter: 20 mm
- handle square spindle: 9 mm
- rosette diameter: 55 mm
- material: stainless steel
All prices include VAT
- Products
- Price
- In Stock
- Quantity
-
CORE 8100 FS fire safety door handle set with roses PZ, 9mm, stainless steelCode: SB00029470Art. Nr.: 90050063189Price:From €69.45In Stock: 0 set
Additional products
- Products
- Price
- In Stock
- Quantity
-
ANTI-PANIK split handle spindle for panic doors 9x60/60 mmCode: SB00011057Art. Nr.: 0566/6060/00Price:From €5.08In Stock: 13 pc. -
ANTI-PANIK split handle spindle for fire safety doors 9mm x 60/80Code: SB00011058Art. Nr.: 0566/6080/00Price:From €5.97In Stock: 13 pc. -
ANTI-PANIK split handle spindle for fire safety doors 9 mm x 60/85Code: SB00011059Art. Nr.: 0566/6085/00Price:From €5.97In Stock: 5 pc. -
ANTI-PANIK split handle spindle for fire safety doors 9 mm x 75/75Code: SB00011060Art. Nr.: 0566/7575/00Price:From €14.44In Stock: 0 pc.
| Manufacturer | OGRO+DENI |
|---|---|
| material | stainless steel |
| leaf material | for wooden and metal doors |
| purpose | for interior doors / for exterior doors |
| construction | lever handles on both sides |
| backplate type | split roses |
| door direction | universal use for DIN right and left hand doors |
| load capacity | high |
| class as per EN 1906 | class 4 |
| suitable for emergency exits | complies with 179 - emergency door equipment |
| fire safety | fire safety certified according to EN1906 |
| Compatibility standard | German (DIN) |
| handle construction | with fixed joint in self-lubricating bearing |
| material: sub-construction | steel |
| locking function | PZ / BB / WC / BAC |
| handle length | 143 mm |
| handle diameter | 20 mm |
| distance from leaf surface to outer edge of handle | 73 mm |
| handle square spindle size | 9 mm |
| backplate/rose shape | round |
| backplate/rose size | Ø55 mm |
| backplate/rose thickness | 9 mm |
| installation type | screw on |
| WC knob type | with colour indicator |
| fastening type | concealed screws, with unscrewing protection |
| fastening centre distance | 38 mm |
| centring lug diameter | 8 mm |
| fastening elements | included in set |
















