Door handle HEIDI 1665 RB 027
Door handle HEIDI 1665 RB 027
Manufacturer - LINEA CALI (Italy)
The Heidi door and window handle collection is defined by the timeless classic style of the 20th century. With its refined lines, Heidi is an ideal interior element for prestigious homes, where the authentic beauty of furniture and fine finishing reflect a true appreciation of aesthetics. The Heidi door handle harmoniously complements doors made of various materials and styles – polished brass and antique finishes are perfect for warm-toned wooden doors, while the matte black finish, offering a soft, velvety feel to the touch, is an excellent addition to modern doors in contemporary interiors.
- patented design
- suitable for interior doors with low to high usage
- indoor handle set with round/rectangular roses
- keyhole options: PZ, BB, WC, BAC
- spindle square: 8 mm
- total length of handle: 136 mm (from rose edge)
- rose diameter: 50 mm (RB 027) or 52 mm (RB 023)
- rose thickness: 10 mm
- brass or high-quality zinc alloy ZAMAK in various finishes
- available finishes:
-
- brass aged iron tone (FV)
- brass matt patinated (PM)
- polished brass (OL)
- chrome-plated, polished (CR)
- chrome-plated, satin (CS)
- matt black (VE)
- Products
- Price
- In Stock
- Quantity
-
HEIDI handle set with roses 027 PZ, brass patine (PM)Code: SB00027910Art. Nr.: 1665 RB 027 OY PMPrice:From €90.53In Stock: 0 set -
HEIDI handle set with roses 027 WC, brass patine (PM)Code: SB00027911Art. Nr.: 1665 RW 027 PMPrice:From €111.34In Stock: 0 set
| Manufacturer | LINEA CALI |
|---|---|
| material | ZAMAK |
| purpose | for interior doors |
| leaf material | for wooden and metal doors |
| construction | lever handles on both sides |
| backplate type | split roses |
| load capacity | middle |
| class as per EN 1906 | not certified |
| fire safety | not suitable for fire safety doors |
| door direction | universal use for DIN right and left hand doors |
| locking function | PZ / BB / WC / BAC |
| handle total length (from rose/backplate edge) | 136 mm |
| handle square spindle size | 8 mm |
| backplate/rose shape | round |
| backplate/rose size | Ø50 mm |
| backplate/rose thickness | 10 mm |
| installation type | screw on |
| fastening type | covered |
| fastening elements | included in set |





