3-wings hinges for aluminium doors DOMINA HP
Manufacturer - GIESSE (Italy)
- frontal application hinges for doors with aluminium profiles
- suitable for installation on high-weight and high-traffic doors in public buildings
- CE certification according to EN1935: use category 4 - heavy duty use
- durability grade 7 - 200 000 test cycles
- SKG anti-burglar certification
- load capacity:
- 180 kg - with 2 hinges on 1 leaf
- 200 kg - with 3 hinges on 1 leaf
- micrometic adjustment in 3 directions:
- lateral: +/- 2,5 mm
- height: 0 + 4 mm
- compression: +/- 0,5 mm
- can be adjusted even after the door has been installed
- easy and quick installation - 2 groups of components with high pre-assembling grade
- extruded aluminium shims for application on non- flush profile
- 3 types of fixing systems
- milling diameter: 11 mm
- center-to-center distance between screws: 62.5 mm / 70.5 mm
- finish: silver (other finishes are available on request)
Domina HP hinges can be combined with three different fixing system:
- traditional fixing with counterplates
- direct M12 screw for quick fitting (for thermal break profiles)
- expansion dowels (for single-groove profiles)
The fixing system is to be chosen depending on the performance required and the type of application.


Traditional fixing with counterplates
Suitable for use on both single-groove and thermal break profiles, the fixing system includes 15x20 mm aluminium counterplates to be inserted inside the tubular section. They can be used on both sides to allow compatibility with a wide number of profiles.
The counterplate kit is available for 2- and 3-wings hinges, for flush / integral hinges and for hinges combined with shim.


Rapid fixing with M12 direct fixing screws
To be used for application on thermal break profiles, the M12 direct screw is the ideal solution for outward opening doors since it replaces the counterplates and telescopic spacers that are normally used.
The screw is available in lengths of 55, 65, 75 and 90 mm to be chosen according to the size of the profile.
Compatible with both the flush / integral hinges and the hinges combined with a shim.


Rapid fixing with expansion dowels
To be used for application on single-groove profiles, the expansion dowels are available for flush hinges and for hinges combined with a shim.
Both rapid fixing systems M12 screws and expansion dowels are ideal for replacing and / or adding hinges on doors already installed, since they can be used on doors already mounted and on closed perimeter frames.
Both fixing systems don’t need any special machining on the profile, but standard 11 mm drilling that can also be done with the specific templates.
TECHNICAL DOCUMENTATION
- Preces
- Cena
- Noliktavā
- Skaits
-
DOMINA HP 3-daļīga eņģe alumīnija profiliem C/C 62.5 mm, sudraba tonisKods: SB00028968Art. Nr.: 05161Cena:No 35,32 €Noliktavā: 10 gab.
Papildu piederumi
- Preces
- Cena
- Noliktavā
- Skaits
-
Skrūve ar izplešanās dībeli, 51 mmKods: SB00028973Art. Nr.: 0520501Cena:No 3,18 €Noliktavā: 20 gab. -
Skrūve ar izplešanās dībeli, 38 mmKods: SB00028972Art. Nr.: 0520401Cena:No 2,95 €Noliktavā: 20 gab. -
Tiešās montāžas dībeļskrūve M12x55mmKods: SB00028974Art. Nr.: 05300Cena:No 1,40 €Noliktavā: 20 gab. -
Tiešās montāžas dībeļskrūve M12x65mmKods: SB00028975Art. Nr.: 05301Cena:No 1,14 €Noliktavā: 20 gab. -
Tiešās montāžas dībeļskrūve M12x75mmKods: SB00028976Art. Nr.: 05302Cena:No 1,25 €Noliktavā: 20 gab. -
Tiešās montāžas dībeļskrūve M12x90mmKods: SB00028977Art. Nr.: 05303Cena:No 1,40 €Noliktavā: 20 gab. -
Starplika A STEP 7 mm, balta RAL9010Kods: SB00028978Art. Nr.: 05095Cena:No 1,98 €Noliktavā: 20 gab. -
Starplika B STEP 7 mm, sudraba krāsaKods: SB00028979Art. Nr.: 05195Cena:No 3,70 €Noliktavā: 20 gab.
| Zīmols | GIESSE |
|---|---|
| Sērija | DOMINA HP |
| Durvju virziens | Universāls pielietojums DIN labajās un kreisajās durvīs |
| Slodzes izturība | Augsta |
| Materiāls | Alumīnijs |
| Vērtnes materiāls | Alumīnija profilrāmju durvīm |
| Pretkorozijas noturība | Sertificēta pēc EN 1935 - atkarībā no apstrādes |
| Lietošanas klase pēc EN 1935 | Klase 4 |
| Eņģes forma | Kantaina |
| Pretuzlaušanas aizsardzība | Jā, eņģes konstrukcija aizsargāta pret izcelšanu |
| Regulēšana | Regulējams 3 virzienos |
| Montāžas veids | Uzskrūvējams |
| Vērtnes maksimālais svars | 200 kg |
| Urbuma diametrs | Ø11 mm (visām montāžas sistēmām) |
| Eņģes konstrukcija | 3-daļīga |
| Attālums starp stiprinājumu centriem | 62.5 mm (20.5 + 42 mm) |


















