Garantija

DURVJU UN LOGU FURNITŪRAS GARANTIJA UN MATERIĀLU ATBILSTĪBA
 
Durvju rokturi, to garnitūras un piederumi, logu rokturi un to piederumi
 
Garantija durvju un logu rokturiem un to piederumiem tiek piešķirta tikai tādā gadījumā, ja ir izpildīti sekojošie priekšnoteikumi:
 • durvju funkcijai, pielietošanas apstākļiem un slodzei atbilstoša preču izvēle;
 • profesionāla montāža, ievērojot ražotāja un izplatītāja norādījumu;
 • precei atbilstošs pielietojums un pareiza mateirāla kopšana.
Vienmēr jāņem arī vērā, ka likumos noteiktā preču garantija un patērētāja subjektīvie priekšstati par preces funkcijām un kvalitāti mēdz atšķirties. Durvju un logu rokturi ir tikai un vienīgi darbarīki durvju un logu atvēršanai un aizvēršanai. Ja tie tiek izmantoti citiem mērķiem, garantija uz tiem neattiecas. Pie tam visi durvju un logu aprīkojuma elementi neizbēgami ir pakļauti arī nolietojuma un nodiluma likumiem.

Galvenie priekšnoteikumi garantijas iegūšanai:
 
 • Durvju rokturi un piederumi
  Durvju rokturu funkcija ir durvju atvēršana un aizvēršana. Durvju rokturis ir tikai viena daļa no kopuma, kas sastāv no durvju rāmja un vērtnes, eņģēm, slēdzenes un cilindra. Visiem nosauktajiem elementiem jābūt savstarpēji atbilstošiem. Tā, piemēram, atvēršana un aizvēršana ar durvju rokturi var notikt tikai tad, ja iepriekš ir atslēgta slēdzene. Tikai atseviškos gadījumos - piemēram trauksmes durvīs - speciāli rokturi veic arī durvju atslēgšanas funkciju.
 • Lielrokturi
  Arī lielrokturiem jābūt saskaņotiem ar durvju rāmi un vērtni, eņģēm u.c. atvēršanas/aizvēršanas elementiem, piem., durvju aizvērēju. Sevišķi svarīgi ir ievērot ražotāja noteikto drošības attālumu no durvju malas līdz roktura stiprinājumam.
 • Logu rokturi un to piederumi
  Logu rokturi ir tikai loga elements. Logu roktura izvēli nosaka konkrētā loga slēgšanas aprīkojums.

Nepareizs pielietojums
 
Durvju, rokturi, lielrokturi un logu rokturi bieži vien tiek izmantoti neatbilstoši to funkcijai, līdz ar ko agri vai vēlu parādās dažādi bojājumi un pazūd ražotāja definētās produkta īpašības.Tipiskākās lietotāju pieļautās kļūdas:

 • durvju rokturi tiek izmantoti, lai pieturētos un pievilktos, piem., durvīs, kas atrodas stāvu trepju galā;
 • bērni izmanto durvis karuseļa vietā, pieturoties pie roktura;
 • durvju rokturi un lielrokturi veic trūkstošās sienas atdures funkcijas;
 • durvju rokturi un lielrokturi tiek izmantoti kā pakaramie smagām lietām;
 • durvju rokturi kopā ar trauksmes slēdzenēm pretēji slēdzeņu un būvkalumu ražotāju ieteikumiem tiek izmantoti ikdienā, nevis tikai ārkārtas gadījumos.

Produktu kopšana
 
Lielākās daļas durvju un logu furnitūras funkcija ir durvju un logu atvēršana un aizvēršana. To nodilums ir neizbēgami atkarīgs no izvēlētā materiāla un pielietojuma apstākļu savstarpējās atbilstības. Pareizai materiālu izvēlei ieteicam iepazīties ar sekojošām materiālu īpašībām:
 

 • Alumīnijs
  Alumīnijs kā būvkalumu materiāls ir pārbaudīts gadu desmitu garumā ikdienas lietošanā. Materiālu aizsargā stiprs eloksālpārklājums, taču cietāki materiāli var alumīniju sabojāt. Tipisks piemērs ir gredzenu atstātās pēdas uz alumīnija durvju rokturiem. švīkas un skrambas uz alumīnija virsmas nedaudz bojā estētisko skatu, taču nekādā gadījumā neietekmē būvkalumu funkcionālo kvalitāti. Tās tikai liecina par produkta novecošanas procesu. šī alumīnija īpašība jāņem vērā, izvēloties būvkalumus durvīm ar augstu ikdienas noslogojumu. Īpaša kopšana alumīnijam nav nepieciešama. Traipus var viegli notīrīt ar ūdeni un mīkstu auduma drānu.
   
 • Nerūsējošais tērauds
  Pastāv uzskats, ka nerūsējošais tērauds ir nenolietojams materiāls. Tā virsma ir maksimāli izturīga pret koroziju, materiāls nav mehāniski sabojājams, tas nenobružājas pats un, pateicoties hroma un niķeļa piemaisījumam, ir ļoti viegli kopjams. šo iemeslu dēļ nerūsējošā tērauda furnitūra īpaši ieteicama durvīm ar augstu ikdienas noslogojumu, piem. sabiedriskās ēkās, iestādēs, slimnīcās, sporta kompleksos. Retos gadījumos arī uz nerūsējošā tērauda virsmas var parādīties skrambu pēdas un iespējami rūsas plankumi. Pēdējie tiek dēvēti par "gaisa rūsu" - tā rodas nevis pašā materiālā, bet gan no apkārtējās vides (piem. nevēdinātā peldbaseinā). šos rūsas plankumus var notīrīt ar stingru beršanu un parastiem tīrīšanas līdzekļiem. Speciāla kopšana nerūsējošam tēraudam normālos apstākļos nav nepieciešama. Traipus var viegli notīrīt ar ūdeni un mīkstu auduma drānu.
   
 • Misiņš
  Misiņš ir prasīgāks un jūtīgāks materiāls par alumīniju un nerūsējošo tēraudu. Ja alumīniju var vairāk vai mazāk uzskatīt par tīru materiālu, tad misiņš ir tipisks sakausējums, kura sastāvdaļas ir jūtīgas pret koroziju. Tāpēc, izvēloties būvkalumus, jāatceras, ka tikai nelakoti misiņa elementi ilgstošā laika posmā, pareizi un regulāri kopjot, saglabās savu estētisko pievilcību. Lakotiem misiņa būvkalumiem katrā lakotās virmas bojājumā parādīsies neglīta korozija, kas ir likvidējama tikai rūpnieciski sarežģītā lakas noņemšanas procesā. Nelakota misiņa kopšanas pamatā ir regulāra spodrināšana. Alternatīva ir vaskoti misiņa būvkalumi, kas lietojot spodrinās paši. Taču - vietas, kas ikdienas lietošanā netiek skartas ātri pārklājas ar brūnu vai zaļi pelēku sūbējumu.
  Koroziju veicinošos apstākļos, piem. jūras tuvumā, iesakām misiņa vietā izmantot nerūsējošā tērauda būvkalumus ar titāna pārklājumu misiņa tonī. Pamata materiāla cietība garantē misiņa krāsā tonētās titāna kārtas izturību pret apkārtējās vides ietekmi.Tiem, kas tomēr no visiem materiāliem dod priekšroku misiņam, iesakām:
  - pamatā izvēlēties vaskotus misiņa būvkalumus, kas ir kopjami ar parastiem tīrīšanas līdzekļiem;
  - lakotus misiņa būvkalumus neizmantot āra apstākļos, kur saule un mainīgi laika apstākļi veicina korozijas rašanos;
  - neizmantot misiņa būvkalumus durvīs ar augstu ikdienas noslogojumu, ja vien īpaši augsta uzmanība netiek piešķirta virsmas spodrināšanai. 
     
   
 • Bronza
  Tāpat kā misiņš, bronza nav dabas produkts, bet cilvēka izgudrojums jau sensenos laikos. Bronza veidojas kā vara un alvas sakausējums. Pretēji tīram varam, kas ir relatīvi mīksts materiāls, bronza ar savu alvas piejaukumu uzrāda augstu izturību un cietību. Rokturu industrijā tiek izmantots sakausējums CuSn8, kuru veido 92% vara un 8% alvas (materiāla nr.: 2.1030). šim materiālam raksturīga izcila izturība pret koroziju, augsta stiepes pretestība un liela cietība. Sakausējuma augstās nodiluma izturības dēļ bronzu ieteicams izmantot ikdienas priekšmetiem, kas pakļauti lielai slodzei. Bronzas ražojumi tiek iepriekš ķīmiski apstrādāti, imitējot dabīgo materiāla novecošanas procesu. Tā rezultātā rodas bronzai tipisks sūbējums, kas ne ar ko neatšķiras no dabīgā. Paša materiāla īpašību un ķīmiskā vecināšanas procesa dēļ, bronzai iespējamas krāsas gradācijas, kas nav uzskatāmas par apstrādes kvalitātes trūkumu. Krāsas toņa nianses rodas atkarībā no vecināšanas procesa klimatiskajiem un ražošanas apstākļiem. Rokturus pastāvīgi lietojot, veidojas dabīgais sūbējums un šīs nianses pamazām izlīdzinās. Ražošanas procesa beigās, lai aizkavētu ārējo apstākļu ietekmi uz materiālu, gan pulētie, gan vecinātie bronzas būvkalumi tiek apstrādāti ar vasku, kas ir ekoloģiski drošs un tīrāms ar parastajiem tīrīšanas līdzekļiem.
  lakotus bronzas izstrādājumus neiesakām izmanto, jo;
  - lakojums aizkavē dabīgā sūbējuma veidošanos un materiāls zaudē savas tipiskās, neatkārtojamās estētiskās īpašības;
  - lakas bojājumu vietās veidojas korozija un bronza zaudē virsmas spīdumu.