Rokturu konstrukcija profilrāmju (šaurprofila) durvīm


Savainošanās risks

Tā kā profilrāmju durvīs slēdzenes un durvju roktura montāžai atvēlētā vieta ir visai neliela, pastāv iespēja, ka, verot durvis virzienā prom no sevis, roka var nonākt kontaktā ar durvju kārbu un tikt savainota (att.1).
Otra problēma ierobežotās vietas dēļ ir zināmas grūtības rokturu un uzliku montāžā. Profilrāmju iekaļamajām slēdzenēm attālums no priešplāksnes līdz roktura ass centram ir neliels (25, 30, 35 mm) un caurejošais skrūvējums praktiski nav iespējams. Durvju rokturi, uzlikas, rozetes, rokturpogas un lielrokturi šī iemesla dēļ parasti tiek stiprināti vienpusēji uz rāmja profila.


Filozofa Ludviga Vitgenšteina ģeniālā ideja

Austriešu filozofs un inženieris Ludvigs Vitgenšteins (Ludwig Wittgenstein) pagājušā gadsimta 20. gados, savu filozofisko domu starplaikā, palīdzēja savai māsai radīt Vitgenšteinu pils interjeru. Šajā procesā viņš saskārās ar ļoti šauriem tērauda durvju profiliem. Lai pie šiem šaurajiem profiliem varētu stabili piestiprināt rokturus un vienlaicīgi izvairītites no rokas savainošanas riska, Ludvigs Vitgenšteins pēc savām skicēm lika izgatavot speciālu izliektu rokturi bez ass, kurš durvju pretējā pusē tika savienots ar parastu roktura ass daļu. Ar šo ģeniālo roktura izliektās bezass daļas un standarta ass daļas kombināciju filozofs bija atradis veiksmīgu risinājumu savainošanās un montāžas problēmām (att.2).

Vācu ražotājs FSB iesaka atkal celt godā Vitgenšteina risinājumu, tikai izliekto rokturi veidot kā ass daļu, bet neizliekto - kā bezass daļu, tādējādi garantējot stabilāku un izturīgāku konstrukciju (att.3 un 5).
Papētot rokturu tehnikas risinājumus, kas profilrāmju durvīm tikuši piedāvāti citās līdzīgi problēmātiskās situācijās, gribas vien neticīgi pakratīt galvu. Divas izliektās, grozāmās bezass rokturu pusītes tika pieskrūvētas profilam un savienotas ar brīvu, nefiksētu asi (att.4).


Alternatīva

Kā alternatīvu izliektajiem profilrāmju durvju rokturiem FSB piedāvā jaunu rokturu tehniku, kurā pats rokturis ir stiprināts blakus roktura ass centram.
Roktura ass dubultais gultņu stiprinājums starp pamatplāksni un korpusu minimizē iespējamās ass tolerances. Izvēlētā dizaina rokturis tiek uzmontēts uz šarnīrveida sviras blakus rozetei (att.5).

Ar šo pielāgojamo alternatīvu FSB var piedāvāt pasūtītājiem un arhitektiem jebkura dizaina rokturi adaptētā profilrāmju konstrukcijā, tādējādi atrisinot galveno prasību aprīkot visas durvis, neatkarīgi no to specifikas, ar viena dizaina rokturiem. Piedāvātajā risinājumā (att.5) nav paredzēts izmantot divu adaptēto rokturu savienojumu.

Stiprinājumi

Lai nodrošinātu konstrukcijas stabilitāti, FSB iesaka profilrāmju garnitūru montāžā izmantot vītņkniedes (galviņas Ø11 mm) un pret izļodzīšanos nodrošinātas skrūves, ar kuru palīdzību roktura rozetes apakškonstrukcija tiek cieši un stabili piestiprināta rāmja profilam (att.6). Neatkarīgi no vītņkniežu un pret izļodzīšanos nodrošināto skrūvju pielietošanas, visas FSB profilrāmju rozetes montāžas punktos ir aprīkotas ar gumijveidīgas plastmasas blīvēm. Šīs blīves rozetes apakšpusē ir nedaudz izvirzītas uz āru un, rozeti pieskrūvējot, tiek saspiestas. Šādi tiek nodrošināta vēl papildus aizsardzība pret rozetes izkustēšanos, kā arī aksiālā un radiālā spiediena ietekmē palielināta skrūves stabilitāte (att.7).

Roktura atspere

Gandrīz visi FSB profilrāmju durvju programmas rokturi ir aprīkoti ar integrētu roktura atsperi, kas atvieglo slēdzenes atsperes slodzi un pieļauj maksimāli 45° roktura darbības leņķi. Vajadzības gadījumā (piem. stacionārajā vērtnē) iespējams roktura atsperi no rozetes apakškonstrukcijas vienkārši izņemt (att.8) un tādējādi palielināt roktura darbības leņķi.

Rokturi uz ovālās rozetes

Neizliektie FSB durvju rokturi profilrāmju durvīm tiek montēti uz ovālās rozetes ar slēptām skrūvēm un integrētu roktura atsperi (maksimālais darbības leņķis 45°).
Standarta izpildījumā profilrāmju durvju garnitūrās tiek izmantota roktura četrstūra ass ar Ø8 mm. Uguns- un dūmu drošajām durvīm paredzētas garnitūras ar Ø9 mm četrstūra asi.